שיטת אדלר

שיטת אדלר – מכון אדלר

הכל על הדרכת הורים בשיטת אדלר: מהו מכון אדלר?
מהם העקרונות של שיטת אדלר? מהי הדרכת הורים בשיטת אדלר?
כל השאלות והתשובות!


" כל ילד נולד עם פוטנציאל לתחושה חברתית ורוצה להשתייך למשפחה שלו"
(אלפרד אדלר)

מהי שיטת אדלר?

הפסיכולוגיה האדלריאנית נהגתה ע"י הפסיכיאטר אלפרד אדלר, רופא יהודי ומייסד הפסיכולוגיה האינדיבידואלית- הפסיכולוגיה של האדם השלם.

הגישה האדלריאנית (ליתר דיוק – זו אינה "שיטה אדלריאנית", כפי שרבים נוטים לומר, אלא גישה אדלריאנית) היא גישה פסיכולוגית חיובית לפיה מה שקורה לנו בחיים הוא חשוב, אבל יותר מכך , חשוב מה אנחנו בוחרים לעשות עם מה שקורה לנו בחיים והבחירה הזו היא חופשית, והיא של כל אחד מאיתנו בכל רגע נתון.


אלפרד אדלר האמין שהאדם אחראי על תוצאות התנהגותו ועקב כך סבר שיש חשיבות עצומה להדרכת הורים המגדלים את ילדיהם (הדורות הבאים) כך שהאחרונים יגדלו לעצמאות, אחריות, לשוויון ערך האדם ולאזרחות טובה בחברה הדמוקרטית בה אנו חיים.

מהו מכון אדלר?

בתחום החינוך להורות היה אדלר בעל השפעה רבה כשהחל עוד ב – 1922  להקים מרכזי ייעוץ להורים. מכון אדלר הוקם בישראל בשנת 1963 ומאז ועד היום הוא מוביל את תחום הדרכה והנחיה להורים, כשהמכון  עושה זאת בהצלחה רבה. 

מכון אדלר פועל על יסוד ההבנה שהשנים הראשונות בחייו של אדם הן המשמעותיות ביותר ושסגנון חייו של האדם הבוגר מושפע באופן משמעותי ממסקנות והנחות של הילד בשנות חייו הראשונות, בזמן שהוא צופה במשפחתו וביחסים שבתוכה. בהתאמה, מכון אדלר דוגל בכך שהורים הם המשפיעים המרכזיים (לצד מורים ומחנכים)  על עיצוב סגנון חייו (אישיותו) של הילד ויש לאפשר להם הדרכה וכלים לשיתוף פעולה, תרומה ומועילות ליצירת יחסים טובים יותר באווירה משפחתית טובה יותר. 

הדרכת הורים בשיטת אדלר

הדרכת הורים בשיטת אדלר היא הדרכת הורים אשר רואה חשיבות עליונה ביצירת אווירה משפחתית טובה ויחסים טובים בין הורים לילדים שיובילו להשגת מטרות אישיות ומשפחתיות בדרך הטובה ביותר. ההדרכה ניתנת דרך ייעוץ להורים בפגישות אישיות או קבוצות הורים.
לקביעת פגישה להדרכת הורים בשיטת אדלר – התקשרו עכשיו 050-7563403 

אימון אישי בשיטת אדלר

אימון אישי בגישה האדלריאנית הוא אימון המבוסס על התיאוריה הפסיכולוגית של אלפרד אדלר. התהליך האימוני לפי שיטת אדלר הינו תהליך ממוקד, קצר מועד באמצעותו מזהה המתאמן עוצמות ומשאבים הטמונים בו (מה יש בי שיסייע לי להגיע למטרות שלי), ערכים החשובים לו (במה אני מאמין ), בניית חזון (לאן אני רוצה להגיע) והגדרת יעדים ומטרות (דרך אילו תחנות אני עובר בדרך) וכמובן קבלת כלים ליישום בחיים להשגת מטרותיו (מה אני עושה כדי להשיג את המטרות). עוד על אימון אישי בשיטת אדלר.

מהם עקרונות שיטת אדלר?

  • העיקרון המרכזי לפי משנתו של אלפרד אדלר הוא העיקרון של בחירה חופשית: האדם יכול לבחור את האופן בו יפרש את המציאות ועקב כך הוא בורא את המציאות שהוא בחר. 
  • גישתו של אדלר ממוקדת בפתיחת אפשרויות, לאפשר לאדם לברוא לו תפישת מציאות שיש בה יותר אפשרויות ומשרתת טוב יותר את מטרותיו.  
  • האדם הוא יצור חברתי ולא ניתן להבין אותו ואת מניעיו בלי לקחת בחשבון את הפן החברתי שבו, ובלי מימוש של הפן הזה יקשה עליו להגיע להגשמה עצמית וסיפוק עמוק מחייו. 
  • ראיית האדם היא ראייה סובייקטיבית, הוא רואה את המציאות דרך הפילטר של תפיסת המציאות שלו שגורמת לפרשנות שונה למצבים נתונים מאדם לאדם, את הפרשנות הזו לשיטתו של אדלר, אפשר לשנות  – אפשר לבחור אחרת!
  • האדם הוא ייצור חברתי וממוקד מטרה, מטרותיו משתנות ממצב למצב ומאדם לאדם אך בכל סיטואציה יש לפעולה שלו מטרה.  על פי גישתו של אדלר בתהליך ההליכה אל עבר המטרה כמו בכל תהליך אחר יש לאדם בחירה, הוא לעולם לא סגור בתוך אפשרות דטרמיניסטית אחת ויש לו תמיד האופציה לשנות ולהשתנות. 
  • יסוד מרכזי בהדרכה לפי שיטת אדלר הינו הוליזם שפירושו שהאדם ניתן להבנה רק אם לוקחים בחשבון את כל מרכיביו, הוא בלתי ניתן להפרדה ולפיכך הוא תמיד אחראי למעשיו כיוון שאלו הם תמיד תולדה של הבחירה שלו האמורה לשרת את המטרות שלו.  

קצת עלי

היי לכם, איזה כיף שבאתם, נעים הכיר!

שמי עדי הרפז. ב-12 השנים האחרונות אני מרצה להורים, מדריכה הורים,
כותבת ומתראיינת תחת כל עץ רענן על ילדים, הורים ומשפחה,
ואפילו יועצת לסטארטאפים בתחומי ההורות והחינוך.

הכל כדי להיות ”שגרירה של ילדים“ בעולמם של המבוגרים. למדתי הדרכת הורים במכון אדלר, ואני בעלת תואר שני M.A בייעוץ משפחתי. אבל המורים הכי טובים שלי הם אלפי ההורים וכל הילדים שפגשתי עד היום– ובמיוחד שלושת הילדים הפרטיים שלי.