קצת עלי

שגרירת הילדים

היי לכם, איזה כיף שבאתם, נעים הכיר!

שמי עדי הרפז. ב-15 השנים האחרונות אני מאמנת , יועצת משפחתית (M.A) , מדריכת הורים מנוסה ופסיכותרפיסטית אדלריאנית. לאורך השנים,  אני מרצה רבות להורים בכל רחבי הארץ (גם אונליין), מדריכה ומרצה מול צוותי חינוך , כותבת ומתראיינת רבות באמצעי התקשורת ותחת כל עץ רענן :) על ילדים, הורים ומשפחה,  ומשמשת כמומחית ההורות הראשית של אתר משפחה (כמעט) מושלמת של שירותי בריאות כללית.

הכל כדי להיות ”שגרירה של ילדים“ בעולמם של המבוגרים ולעזור להורים ולילדים לבנות יחסים טובים.
לפני שאספר לכם על תפיסת עולמי והניסיון שלי, כדאי שתדעו שהדרך המקצועית שלי כוללת לימודים מקצועיים רבים והשתלמויות רבות בתחומי ההתמחות שלי (ועוד היד נטויה). התחלתי לפני 15 שנים בלימודי אימון (שנתיים של לימודי קואוצ'ינג ושנת התמחות באימון יחסים), המשכתי ללימודי הדרכת הורים במכון אדלר במשך 3 שנים ועוד שנת התמחות, וכן 3 שנות לימודי פסיכותרפיה (טיפול  פסיכולוגי ממוקד) ולצידם שנת התמחות בטיפול בגישה הפסיכולוגיה האדלריאנית. 
לצד כל אלו, אני בעלת תואר ראשון (B.A) בתקשורת וניהול ותואר שני M.A בלימודי משפחה עם תעודת יועצת מומחית (M.A) לייעוץ למשפחות.   

יש לי הרבה שנות ניסיון בעבודה עם הורים לילדים ולמתבגרים בכל הגילאים וגם בעבודה בתהליכים המשלבים הורים וילדים וכן תהליכי פסיכותרפיה פרטניים.

בימים אלו אני לקראת סיום ההסמכה שלי גם כמטפלת זוגית.  

לצד כל מה שאני עושה ולצד כל מה שלמדתי אני יכולה לומר שפגשתי לאורך הדרך מורים גדולים בדמות מאות ההורים וכל הילדים שפגשתי עד היום – ובמיוחד שלושת הילדים הפרטיים שלי שמלמדים אותי ענווה ועוזרים לי ליישם ולחיות כל יום את מה שאני מאמינה בו ומבקשת להעביר הלאה.

בעבודה שלי אני פוגשת הורים, וכולם נתקלים באתגרים וקשיים עם הילדים.
אין סוף מצבים וסיטואציות מאתגרות בגידול הילדים שהגיעו
עד אלי בכל השנים הארוכות האלו.

"הם לא מפסיקים לריב
וזה מוציא אותי מדעתי!"

"למה הוא חייב
לעשות דווקא??״

״היא לא עושה שום דבר
בלי שמכריחים אותה"

״הוא פשוט נולד עם אופי עקשן – מה נעשה איתו?" 

"אין לי שקט בבית" 

בשנות העבודה שלי למדתי  שעל אף שהבעיות שונות, לכל ההורים יש מכנה משותף: כל ההורים רוצים להיות הורים טובים וכל ההורים רוצים להבין טוב יותר את הילדים שלהם כדי שיוכלו להיות עבורם ההורים שהם צריכים.

להיות ההורים שהילדים שלכם צריכים שתהיו

אני מלמדת הורים להתגבר על האתגרים והקשיים דרך זה שאני מלמדת אותם איך להבין ילדים ומתבגרים ואיך להתנהל איתם ביומיום. אבל המתנה שלי להורים היא לא רק לפתור את הקשיים שיש להם כאן עכשיו (כי הם אולי יפתרו עכשיו – אבל בהמשך יהיו אתגרים אחרים– כי ככה זה בגידול ילדים), אלא גם, ואולי בעיקר – לעזור להורים באמצעות מערכת היחסים העמוקה ביניהם לבין ילדיהם – לבנות את הסיפור של החיים שלהם ממש כמו שילדים צריכים אם הם רק היו יכולים לדבר את ה“בפנוכו“ של הלב שלהם באמת.
בדיוק בשביל זה אני כאן בשלל דרכים טובות לגידול ילדים.

השליחות שלי היא להדריך אתכם ההורים, אלה שהילדים תלויים בהם כל כך, אל עולם הילדים שלכם, כדי שכשהם יגדלו הם יהפכו למבוגרים שיודעים ללכת את דרכם בביטחון ושמחה בעולמנו שלנו.

ובנימה אישית…
יש בי אהבה גדולה לילדים וחיבור פנימי עמוק לתא המדהים הזה שנקרא משפחה, אריג עדין, מורכב ונפלא שיש בו אורות גדולים ואושר עצום לצד רגעים חשוכים ומורכבים. אני באמת מאמינה שהקסם המשפחתי נמצא בדיוק בחיבור הזה בין היפה והטוב לקשה והמורכב, שם מסתתרים הרגעים הכי חשובים וטובים וההזדמנויות הכי גדולות שלנו לצמוח ולהתפתח כיחידים וכמשפחה.

והילדים, הם השליח הטוב ששולח אותנו ההורים ללמוד עוד על עצמנו, על ילדים ועל להיות משפחה כי כשקשה לנו עם ילד אנחנו הולכים ללמוד בעצמנו ואז כשאנחנו גדלים מתאפשר נתיב נוסף גם לילדים שלנו לצמוח. ככה זה. הילד או הילדה האלו ששלחו אתכם לחפש הדרכה ובזכותם אתם כאן, קוראים את המילים שלי, הם שליחים גדולים של טוב כי בזכותם המשפחה שלכם כולה "תעלה עוד קומה" וזו ברכה שעומדת להגיע אליכם בדיוק מתוך הקושי או הדילמה שייתכן ואתם חווים (וכמה שזה יפה!) 

אז אולי תתפלאו (או שלא) שלצד התמונות היפות חשוב לי לומר לכם שיש חיים אמיתיים, כאלו שיש בהם רגעים שאותם פחות מצלמים. כולנו מכירים אותם, נכון? אלו בחיים עצמם ולא באינסטגרם…. אם תשאלו את השכנים שלי – גם מהבית שלי שומעים מדי פעם צעקות, מריבות ילדים ורגעים שיש בכל משפחה :) כי באמת שכל המשפחות דומות (ושלא יחרטטו אתכם!!). 

כולנו חיים את החיים עצמם וגידול ילדים הוא אושר גדול עם רגעי חסד גדולים אבל גם עבודה קשה, ההבדל הוא בתחושת היכולת שלנו להתמודד טוב יותר או פחות עם המצבים המשתנים של גידול ילדים וחיי משפחה, ובדיוק בשביל זה אני כאן, במקצוענות , בגובה העיניים ובשלל דרכים טובות  כדי שתרגישו שאתם מבינים את הילדים שלכם ויכולים להתמודד טוב יותר (ובהנאה) עם המסע המשמעותי של לגדל אותם.

הורות טובה היא לא שליטה בילד, היא השפעה טובה עליו, והשפעה טובה מתחילה בהבנה שיש צד שני
במשוואת ההורות. הצד של הילדים.
כשמבינים מה ילדים באמת צריכים ולמה הם מתנהגים
כמו שהם מתנהגים – הכל נעשה יותר קל

קבלו כמה נקודות מבט על עולמם היפה והטוב של ילדים שחיים בעולם של מבוגרים:

ילדים הם בני אדם

מרגישים בדיוק כמונו (אנחנו רק למדנו להדחיק עם השנים) , רוצים ומבקשים אהבה כמונו (מי לא רוצה אהבה??) , הכל כמונו. אבל!!! בהבדל אחד – יש להם פחות ניסיון, פחות כלים או ידע על החיים בעולם הזה וכל ההתנהגות שלהם לרוב מבקשת מאיתנו שנזכור שהם לא יודעים הכל אלא לומדים הכל. מאיתנו. הם מבקשים ממבוגרים שיהיו עבורם מורי דרך. זה הכל. כמה פשוט. ככה לא פשוט. אבל זו האמת הטהורה ביותר.

ילדים הם טוב מוחלט

הכוונה של כל ילד היא טובה, תמיד. כן כן, גם כשהוא מפריע, גם כשהיא מציקה לאחיה, גם כשהוא מתנגד, גם כשהיא ילדה "בלתי נסבלת"… כן כן, המטרה של כל  התנהגות של ילדים היא טובה. תמיד. לרוב, בבסיס יושב הרצון להרגיש שיש להם מקום וערך. ילד שלא מוצא את המקום שלו בטוב, יעשה את זה בכל דרך ובלבד שיוכל להרגיש את ההרגשה המרגיעה והחשובה הזו שרואים אותו. תבינו, בעיניים של ילדים, להרגיש שרואים אותם בכל דרך (גם ברע) עדיף על להיות בלתי נראה.

ילדים רוצים להבין את החיים

כל מה שאנחנו לא נלמד אותם הם ינסו ללמוד לבד (מהחברה, מהחיים ומההיגיון הפרטי שלהם), רק מה? אין להם ניסיון חיים ולכן הדרך בה הם יסבירו לעצמם את החיים תהיה לא ממש נכונה או חלקית. ילדים הם צופים מעולים ופרשנים גרועים ולכן הם זקוקים להורים שלהם לא כמטיפים, לא כמטילי מורא או משמעת אלא כמדריכים לחיים.

אם ילדים היו יכולים לדבר הם היו אומרים לכם שמשמעת היא לא חינוך

משמעת היא רק כלי אחד שיש לחינוך להציע והם זקוקים להקשבה, להדרכה, לסבלנות ולאהבה אליהם, בעיקר כשהם מפשלים. שלא הולך להם. כשאתם כועסים. שם הם הכי זקוקים לאהבה של ההורים שלהם. 

כדי להבין ילדים אנחנו צריכים לדבר בשפת הלב

תקשורת היא דבר שלם ויש בה רובד סמוי, בעיקר עם ילדים צעירים שלרוב לא מצליחים לבטא במילים מדויקות בדיוק מה עובר עליהם. שפת הלב אומרת שלא משנה מה בא מולכם
בהתנהגות, ילדים מבקשים מכם לראות מעבר אליה, לנסות להבין את המנוע, את ה"מתחת" ולדבר עליו, כדי שהילד יוכל להבין את עצמו טוב יותר ואת החיים טוב יותר. כשילד מבין מה קורה לו בפנים (בלב, במחשבות, בפירוש שהוא נותן
לסיטואציות בחיים) הוא יכול בקלות רבה יותר להקשיב לאחרים, ללמוד ולהבנות התנהגות טובה יותר.

ילדים תלויים במבוגרים ה-ר-ב-ה מ-א-ד ש-נ-י-ם

וזה הכי קשה בעולם להיות תלוי במישהו , נסו לדמיין איך תרגישו להיות תלויים לשעה במישהו אחר… נכון קשה? עכשיו תחשבו עליהם. 

ואחרון חביב!

ילדים זקוקים לאהבה ללא תנאים והם היחידים שיודעים לתת אותה באמת

כי לא משנה מה אנחנו אומרים להם או עושים מולם, לא משנה כמה טעויות נטעה איתם, בתגובות, במעשים שלנו, ילדים תמיד באים לחפש את האהבה שלנו ולתת לנו אהבה בחזרה