קצת עלי

שגרירת הילדים

היי לכם, איזה כיף שבאתם, נעים הכיר!

שמי עדי הרפז. ב-12 השנים האחרונות אני מאמנת , יועצת משפחתית ומדריכת הורים, אני מרצה להורים בכל רחבי הארץ (וגם אונליין :)) , כותבת ומתראיינת תחת כל עץ רענן על ילדים, הורים ומשפחה,  ומשמשת כמומחית ההורות הראשית של אתר משפחה (כמעט) מושלמת של שירותי בריאות כללית.

הכל כדי להיות ”שגרירה של ילדים“ בעולמם של המבוגרים. למדתי אימון והדרכת הורים במכון אדלר, ואני בעלת תואר שני M.A בייעוץ משפחתי, בין שלל עיסוקיי אני גם מנחת פרקטיקום לתלמידי תאר שני בלימודי משפחה ומלווה מקצועית מנחי הורים צעירים וכן  מתמחה בפסיכותרפיה בגישה האדלריאנית במסגלת לימודי טיפול מתקדמים. 

לצד כל מה שאני עושה ולצד כל מה שלמדתי אני יכולה לומר שהמורים הכי טובים שלי הם אלפי ההורים וכל הילדים שפגשתי עד היום – ובמיוחד שלושת הילדים הפרטיים שלי.

בעבודה שלי אני פוגשת הורים, וכולם נתקלים באתגרים וקשיים עם הילדים.
אין סוף מצבים וסיטואציות מאתגרות בגידול הילדים שהגיעו
עד אלי בכל השנים הארוכות האלו.

"הם לא מפסיקים לריב
וזה מוציא אותי מדעתי!"

"למה הוא חייב
לעשות דווקא??״

״היא לא עושה שום דבר
בלי שמכריחים אותה"

״הוא פשוט נולד עם אופי עקשן – מה נעשה איתו?" 

"אין לי שקט בבית" 

ולמדתי  שעל אף שהבעיות שונות, לכל ההורים יש מכנה משותף: כל ההורים רוצים להיות הורים טובים וכל ההורים רוצים להבין טוב יותר את הילדים שלהם כדי שיוכלו להיות עבורם ההורים שהם צריכים.

להיות ההורים שהילדים שלכם צריכים שתהיו

אני מלמדת הורים להתגבר על האתגרים והקשיים דרך זה שאני מלמדת אותם איך להבין ילדים ואיך להתנהל איתם ביומיום. אבל המתנה שלי להורים היא לא רק לפתור את הקשיים שיש להם כאן עכשיו (כי הם אולי יפתרו עכשיו – אבל בהמשך יהיו אתגרים אחרים– כי ככה זה בגידול ילדים), אלא גם, ואולי בעיקר – לעזור להורים באמצעות מערכת היחסים העמוקה ביניהם לבין ילדיהם – לבנות את הסיפור של החיים שלהם ממש כמו שילדים צריכים אם הם רק היו יכולים לדבר את ה“בפנוכו“ של הלב שלהם באמת. בשביל זה אני כאן בשלל דרכים טובות לגידול ילדים.

השליחות שלי היא להדריך אתכם ההורים, אלה שהילדים תלויים בהם כל כך, אל עולם הילדים, כדי שכשהילדים יגדלו הם יהפכו למבוגרים שיודעים ללכת את דרכם בביטחון ושמחה בעולמנו שלנו.

ובנימה אישית…
יש בי אהבה גדולה לילדים וחיבור פנימי עמוק לתא המדהים הזה שנקרא משפחה, אריג עדין, מורכב ונפלא שיש בו אורות גדולים ואושר עצום לצד רגעים חשוכים ומורכבים. אני באמת מאמינה שהקסם המשפחתי נמצא בדיוק בחיבור הזה בין היפה והטוב לקשה והמורכב, שם מסתתרים הרגעים הכי חשובים וטובים וההזדמנויות הכי גדולות שלנו לצמוח ולהתפתח כיחידים וכמשפחה.

והילדים, הם השליח הטוב ששולח אותנו ההורים ללמוד עוד על עצמנו, על ילדים ועל להיות משפחה כי כשקשה לנו עם ילד אנחנו הולכים ללמוד בעצמנו ואז כשאנחנו גדלים מתאפשר נתיב נוסף גם לילדים שלנו לצמוח. ככה זה. הילד או הילדה האלו ששלחו אתכם לחפש הדרכה ובזכותם אתם כאן, קוראים את המילים שלי, הם שליחים גדולים של טוב כי בזכותם המשפחה שלכם כולה "תעלה עוד קומה" וזו ברכה שעומדת להגיע אליכם בדיוק מתוך הקושי או הדילמה שייתכן ואתם חווים (וכמה שזה יפה!) 

אז אולי תתפלאו (או שלא) שלצד התמונות המהממות חשוב לי לומר לכם שיש חיים אמיתיים, כאלו שיש בהם רגעים שאותם פחות מצלמים. אם תשאלו את השכנים שלי – גם מהבית שלי שומעים מדי פעם צעקות, מריבות ילדים ורגעים שיש בכל משפחה :) כי באמת שכל המשפחות דומות (ושלא יחרטטו אתכם!!)

כולנו חיים את החיים עצמם וגידול ילדים הוא אושר גדול עם רגעי חסד גדולים אבל גם עבודה קשה, ההבדל הוא בתחושת היכולת שלנו להתמודד טוב יותר או פחות עם המצבים המשתנים של גידול ילדים וחיי משפחה, ובדיוק בשביל זה אני כאן בשלל דרכים טובות כדי שתרגישו שאתם מבינים את הילדים שלכם ויכולים להתמודד טוב יותר (ובהנאה) עם המסע המשמעותי של לגדל אותם.

הורות טובה היא לא שליטה בילד, היא השפעה טובה עליו, והשפעה טובה מתחילה בהבנה שיש צד שני
במשוואת ההורות. הצד של הילדים.
כשמבינים מה ילדים באמת צריכים ולמה הם מתנהגים
כמו שהם מתנהגים – הכל נעשה יותר קל

קבלו כמה נקודות מבט על עולמם היפה והטוב של ילדים שחיים בעולם של מבוגרים:

ילדים הם בני אדם

מרגישים בדיוק כמונו (אנחנו רק למדנו להדחיק עם השנים) , רוצים ומבקשים אהבה כמונו (מי לא רוצה אהבה??) , הכל כמונו. אבל!!! בהבדל אחד – יש להם פחות ניסיון, פחות כלים או ידע על החיים בעולם הזה וכל ההתנהגות שלהם לרוב מבקשת מאיתנו שנזכור שהם לא יודעים הכל אלא לומדים הכל. מאיתנו. הם מבקשים ממבוגרים שיהיו עבורם מורי דרך. זה הכל. כמה פשוט. ככה לא פשוט. אבל זו האמת הטהורה ביותר.

ילדים הם טוב מוחלט

הכוונה של כל ילד היא טובה, תמיד. כן כן, גם כשהוא מפריע, גם כשהיא מציקה לאחיה, גם כשהוא מתנגד, גם כשהיא ילדה "בלתי נסבלת"… כן כן, המטרה של כל  התנהגות של ילדים היא טובה. תמיד. לרוב, בבסיס יושב הרצון להרגיש שיש להם מקום וערך. ילד שלא מוצא את המקום שלו בטוב, יעשה את זה בכל דרך ובלבד שיוכל להרגיש את ההרגשה המרגיעה והחשובה הזו שרואים אותו. תבינו, בעיניים של ילדים, להרגיש שרואים אותם בכל דרך (גם ברע) עדיף על להיות בלתי נראה.

ילדים רוצים להבין את החיים

כל מה שאנחנו לא נלמד אותם הם ינסו ללמוד לבד (מהחברה, מהחיים ומההיגיון הפרטי שלהם), רק מה? אין להם ניסיון חיים ולכן הדרך בה הם יסבירו לעצמם את החיים תהיה לא ממש נכונה או חלקית. ילדים הם צופים מעולים ופרשנים גרועים ולכן הם זקוקים להורים שלהם לא כמטיפים, לא כמטילי מורא או משמעת אלא כמדריכים לחיים.

אם ילדים היו יכולים לדבר הם היו אומרים לכם שמשמעת היא לא חינו

משמעת היא רק כלי אחד שיש לחינוך להציע והם זקוקים להקשבה, להדרכה, לסבלנות ולאהבה אליהם, בעיקר כשהם מפשלים. שלא הולך להם. כשאתם כועסים. שם הם הכי זקוקים לאהבה של ההורים שלהם. 

כדי להבין ילדים אנחנו צריכים לדבר בשפת הלב

תקשורת היא דבר שלם ויש בה רובד סמוי, בעיקר עם ילדים צעירים שלרוב לא מצליחים לבטא במילים מדויקות בדיוק מה עובר עליהם. שפת הלב אומרת שלא משנה מה בא מולכם
בהתנהגות, ילדים מבקשים מכם לראות מעבר אליה, לנסות להבין את המנוע, את ה"מתחת" ולדבר עליו, כדי שהילד יוכל להבין את עצמו טוב יותר ואת החיים טוב יותר. כשילד מבין מה קורה לו בפנים (בלב, במחשבות, בפירוש שהוא נותן
לסיטואציות בחיים) הוא יכול בקלות רבה יותר להקשיב לאחרים, ללמוד ולהבנות התנהגות טובה יותר.

ילדים תלויים במבוגרים ה-ר-ב-ה מ-א-ד ש-נ-י-ם

וזה הכי קשה בעולם להיות תלוי במישהו , נסו לדמיין איך תרגישו להיות תלויים לשעה במישהו אחר… נכון קשה? עכשיו תחשבו עליהם. 

ואחרון חביב!

ילדים זקוקים לאהבה ללא תנאים והם היחידים שיודעים לתת אותה באמת

כי לא משנה מה אנחנו אומרים להם או עושים מולם, לא משנה כמה טעויות נטעה איתם, בתגובות, במעשים שלנו, ילדים תמיד באים לחפש את האהבה שלנו ולתת לנו אהבה בחזרה