הורות ומשפחה

הורות ומשפחה בגישה האדלריאנית

הורות הגישה האדלריאנית פותחה על ידי אלפרד אדלר, שהיה רופא, פסיכיאטר ומייסד הפסיכולוגיה האינדיווידואלית אשר רואה באדם ייצור שלם האחראי על תוצאות התנהגותו. זוהי גישה פסיכולוגית המבוססת על תפיסה חיובית של החיים, לפיה מה שקובע את מהלך חייו של האדם הם בחירותיו והחלטותיו לגבי מה יעשה עם מה שקורה לו. לפי הגישה הזו כל הבחירות וההחלטות של האדם חופשיות הן ומתרחשות בכל זמן נתון. הגישות בתחום הורות ומשפחה אשר נשענות על הגישה האדלריאנית מציעות להורים כלים חינוכיים לגידול ילדים המאמינים בשוויון ערכו של האדם, ששואפים לעצמאות ושלוקחים אחריות. במילים אחרות, על פי הגישה האדלריאנית הבנת המשמעות של המושגים הורות ומשפחה מהווה את הכלי החשוב ביותר לבניית חברה מודרנית משגשגת.אז איך תדעו אם אתם צריכים הדרכת הורים?

על הרקע, ההיסטוריה והבסיס להשקפת העולם החינוכית של אדלר

השיטה האדלריאנית להדרכה בתחומי הורות ומשפחה פותחה בתחילת המאה ה-20 ואדלר עצמו החל להדריך הורים בשיטה זו כבר ב-1922. בישראל פועל מאז 1963 מכון אדלר המעביר את שיטת ההנחיה הזו למטפלים שמעוניינים להתמקצע במתן יעוץ והדרכה בתחום הורות ומשפחה. אדלר האמין כי שנות חייו הראשונות של הילד והמסקנות שהוא מסיק במהלכן תוך כדי צפייה במאפיינים של הורות ומשפחה שסביבו, משפיעות על מהלך חייו ועל סגנון החיים שבו יבחר כאדם בוגר. כמו כן, הוא גם האמין כי הילד מפתח את השקפותיו מתוך צפייה ביחסים במשפחתו ובדרכים בהן המשפחה מנהלת את האינטראקציה. הוא הסיק, כי הורים הם הגורם בעל ההשפעה המשמעותית ביותר על עיצוב אישיותו של הילד ולכן על ההורים להיות מסוגלים לשתף פעולה על מנת ליצור חוויית הורות ומשפחה שתעודד בניית יחסים טובים במשפחה. לשם כך, אדלר סבר כי על ההורים לעבור הדרכה מיוחדת בנושא הורות ומשפחה שתקנה להם את הכלים היישומיים ליצירת הסביבה המשפחתית הטובה ביותר לגידול ילדים עצמאיים ובטוחים בעצמם, שבהמשך יוכלו לתרום באופן חיובי לחברה באמצעות השתלבות טובה בה כבוגרים.מהי הדרכת הורים אלדריאנית? 

נקודות מרכזיות עליהן מבוססת הנחיית הורות ומשפחה על פי הגישה האדלריאנית

המטרה הראשונה והחשובה ביותר של הדרכת הורים על פי הגישה הזו היא יצירת אווירה משפחתית טובה ובניית יחסים איכותיים ומשמעותיים בין ההורים לילדים, שיובילו להשגת המטרות המשפחתיות והאישיות. הבחירה החופשית אשר מהווה את העיקרון המרכזי בשיטת ההנחיה זו, היא הקובעת את הדרך בה האדם מפרש את המציאות, לכן על ההורה לפתוח בפני ילדיו את כל האפשרויות העומדות בפניהם, על מנת שיוכלו לבחור בדרך עצמאית את האפשרות שתשרת בצורה הטובה ביותר את מטרותיו. על פי גישה זו של הורות ומשפחה, על מנת להבין את הילד יש לקחת בחשבון את הפן החברתי שלו ולסייע לו להבין את הפן הזה על מנת שיוכל להגשים את עצמו ולחוש סיפוק. כמו כן, מכיוון שהאדם הוא האחראי על בחירותיו, כל אחד יכול לבחור אחרת במידה וירצה ועל ההורה להנחות את הילד לפעול כך, על מנת לסייע לו לפתח גישה אינדיווידואלית לתפיסת המציאות שלו.

כיצד מועברת הדרכת הורות ומשפחה על ידי המדריכים בגישה האדלריאנית

מנחים בתחום הורות ומשפחה אשר הוסמכו להנחות בגישה האדלריאנית עובדים עם משפחות תוך התמקדות ביחסים שבין ההורים לילדים. מטפלים אלה עוברים תוכנית הכשרה אשר מבוססת על התיאוריה של אדלר וגם רוכשים מיומנויות ייחודיות בהדרכה וטכניקות של התערבות. למנחים אלה כלים יישומיים אשר מעניקים להם את היכולת להבין את המטרות של התנהגות הילדים וגם את המטרות של האינטראקציה בינו לבין הוריו. במהלך הטיפול המטפל מעביר את התפישות האדלריאנית בתחום הורות ומשפחה תוך הדגשת הערכים המשתקפים מהן על חיי היום יום. בתהליך זה היועץ משמש כמחנך המקנה להורים את פילוסופיית החיים הייחודית של אדלר על מנת שיוכלו ליישמה בחינוך ילדיהם. הדרכת הורות ומשפחה בשיטה זו מועברת כמו בפגישות אישיות וכך גם בפגישות קבוצתיות, שמטרתן היא ייעוץ והקניית כלים מעשיים.

למה דווקא הדרכת הורות ומשפחה איתי – עדי הרפז?

  • אהיה אתכם מהרגע הראשון, משלב אבחון הבעיה, דרך הגדרת המטרות ועד להשגתן המלאה – יחד!
  • אצייד אתכם לא רק בפתרונות ספציפיים לבעיות שתעלו, אלא גם בידע וכלים פרקטיים כדי שתוכלו להתמודד מול כל קושי או סיטואציה חדשה שתיווצר בעתיד
  • אייעץ לכם בגובה העיניים עם הרבה הומור ובאווירה טובה – כמו שהורות צריכה להיות.

אז איך מתחילים?

התקשרו אלי 050-7563403 או השאירו את הפרטים שלכם דרך האתר ונצא לדרך המשותפת. שיהיה בהצלחה!

 

קצת עלי

היי לכם, איזה כיף שבאתם, נעים הכיר!

שמי עדי הרפז. ב-12 השנים האחרונות אני מרצה להורים, מדריכה הורים,
כותבת ומתראיינת תחת כל עץ רענן על ילדים, הורים ומשפחה,
ואפילו יועצת לסטארטאפים בתחומי ההורות והחינוך.

הכל כדי להיות ”שגרירה של ילדים“ בעולמם של המבוגרים. למדתי הדרכת הורים במכון אדלר, ואני בעלת תואר שני M.A בייעוץ משפחתי. אבל המורים הכי טובים שלי הם אלפי ההורים וכל הילדים שפגשתי עד היום– ובמיוחד שלושת הילדים הפרטיים שלי.