הדרכה הורית

הדרכה הורית עם עדי הרפז

הדרכה הורית: מתי היא נדרשת?
מתי מומלץ לקבל הדרכה הורית? מה אורך התהליך?
האם עדיף לקבל הדרכה הורית בקבוצה או באופן אישי??
ואיך מתחילים? קבלו את כל השאלות והתשובות!
 

רוצים לדעת על הדרכה הורית? הנה כל המידע שתצטרכו….

אם אתם הורים שחשוב להם לקבל הדרכה שתסייע להם להתנהל מול ילדיהם בסיטואציות מסוימות ובאופן כללי, או אם אתם מעוניינים להבין איך תוכלו להיות הורים טובים יותר – הדרכה הורית היא בהחלט הדרך המקובלת ביותר היום בישראל. הורים רבים מקבלים הדרכה הורית מקצועית כדי לשפר את ארסנל הידע והכלים שלהם.  

האם אתם בוודאות צריכים הדרכה הורית?

אין פה עניין של ודאות, או נכון ולא נכון. –אם אתם מרגישים את הצורך – כנראה יש לו סיבה ולכן מומלץ לקבל הדרכה הורית.  הידע יפתח בפניכם אפשרויות ויספק לכם כלים חדשים להתנהלות השוטפת מול הילדים ולמערכות היחסים איתם.  
 

אתם בטח שואלים את עצמכם: כמה מהר הדרכה הורית משפיעה?

שאלה לגיטימית ופופולרית. והתשובה היא שזה תלוי לחלוטין בכם: המפתח לשינוי הוא משולש הזהב: להיות מחויבים, עקביים ונחושים בתהליך השינוי שיתרחש בתגובות שלכם כלפי הילדים. כשאתם מחויבית, עקביים ונחושים – כפי שתלמדו להיות בהדרכה הורית – הילדים שלכם יגיבו במהירות לשינוי בהתנהגותכם ותראו תוצאות של ההדרכה ההורית במהרה. 

איפה מקבלים הדרכה הורית?

הדרכה הורית מתקיימת בד"כ בביתי, אך ניתן לקבוע גם בביתכם או במקום אחר. הדרכה הורית מחייבת ריכוז ואינטימיות ולכן צריכה להתקיים במקום שקט.

מה הדרכה הורית תיתן לכם?

 • את היכולת להבין את ילדיכם טוב יותר ואת ההבנה שאתם אלה שצריכים להוביל את השינוי ולא ילדיכם. וההדרכה ההורית שתקבלו תספק לכם את הידע והכלים לעשות שינוי זה.
 • את הכח להתמודד בצורה המיטבית עם התנהגויות ילדיכם שנובעות באופן טבעי מההתפתחות שלהם- כמו פעוט סרבן, אח שמרביץ, ילדה שמפחדת מכל דבר וכו')
 • ללמוד כיצד מגיבים להגיב להתנהגויות שליליות של הילדים (ילד חוצפן, ילדה שלא מקשיבה ועושה ההיפך וכו')
 • הכנה מראש ל ל'ציוני דרך' של הילדים (כמו גמילה מבקבוק, מעבר לגן ולבית ספר, וכו'). 

הדרכה הורית אישית מול הדרכה הורית קבוצתית

הדרכה הורית קבוצתית: לרוב מדובר בקבוצה של 10-12 זוגות הורים (אך הוא יכול בהחלט לבוא גם לבדו) שנפגשת מדי שבוע בין 12-20 פעמים. ההורים הם הורים לבני אותה שכבת גיל  .  חלקו הראשון של כל מפגש בהדרכה הורית בקבוצה הוא "קדירה" בה ההורים משתפים סיטואציות שהיו עם ילדיהם והתקדמות מהמפגש הקודם והמנחה מגיבה לכל סיטואציה, ובחלקו השני של המפגש לומדים נושא חדש.   
 
הדרכה הורית אישית: הדרכה בה הורה או זוג הורים מגיעים לפגישות הדרכה הורית אישיים. מספר הפגישות תלוי בסוגייה ויכול לנוע בין מס' פגישות בודדות לפגישות שבועיות הפרושות על פני מס' חודשים. הדרכה הורית "אחד על אחד" מתאימה כשההורים זקוקים לקבל הדרכה וייעוץ לגבי  קשיים מסוימים עם הילדים או שהורים  מעוניינים לקבל הדרכה "מראש" לקראת שינויים שצפוים להתרחש בחיי הילדים (אח חדש, מעבר מקום מגורים וכו') .

הדרכה הורית בגישה האלדריאנית

הדרכה הורית אדלריאנית (חינוך ילדים המבוסס על התיאוריה הפסיכולוגית של אלפרד אדלר)  מתבססת על מספר עקרונות:  

 • הצורך בתחושת שייכות – ההנחה כי לכל אדם צורך אנושי בסיסי להרגיש שייך
 • חופש בחירה – תמיד יש אפשרויות בחירה – וגם על ההורה לתת אחריות אישית לילדיו
 • הוליזם – ההתבוננות בהתנהגות הילד  תמיד תהיה במסגרת ההקשר הרחוב יותר – כחלק מהמערכת המשפחתית
 • מטרתיות – כל התנהגות נועדה להשיג מטרה (וכאמור מטרת העל היא תחושת השייכות)
 • סובייקטיביות – הכל בעיני המתבונן וכך גם השיפוט שלנו ההורים

הדרכה הורית איתי…

 • אלווה אתכם מההתחלה ועד הסוף המיוחל – משלב ההיכרות וזיהוי הבעיה, דרך החלטה מוסכמת על המטרות ועד להשגת כל המשאלות שלכם – וכל זה יחד איתכם יד ביד!
 • אני מתחייבת לדבר איתכם תמיד בגובה העיניים, תמיד לשלב הכל עם הומור והנאה ואווירה שמאפשרת ללמוד ולהתפתח.
 • אתן לכם לא דגים אלא חכה – כלומר לא רק פתרונות לסיטואציות שתעלו אלא  אתן בידיכם את התיאוריה והכלים המעשיים כדי שתוכלו לחנך בהצלחה את ילדיכם בכל סיטואציה שתקרה בדרכם בעתיד.

איך ליצור איתי קשר?

התקשרו אלי 050-7563403 או השאירו את הפרטים שלכם דרך האתר!

 

קצת עלי

היי לכם, איזה כיף שבאתם, נעים הכיר!

שמי עדי הרפז. ב-12 השנים האחרונות אני מרצה להורים, מדריכה הורים,
כותבת ומתראיינת תחת כל עץ רענן על ילדים, הורים ומשפחה,
ואפילו יועצת לסטארטאפים בתחומי ההורות והחינוך.

הכל כדי להיות ”שגרירה של ילדים“ בעולמם של המבוגרים. למדתי הדרכת הורים במכון אדלר, ואני בעלת תואר שני M.A בייעוץ משפחתי. אבל המורים הכי טובים שלי הם אלפי ההורים וכל הילדים שפגשתי עד היום– ובמיוחד שלושת הילדים הפרטיים שלי.